Четврток, 15 ноември 2018 година, Мадрид

СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ НА ТЕРОРИЗМОТ

Делегација на Собранието на Република Македонија, во состав: Владимир Ѓорчев, шеф на Делегацијата во Парламентарното собрание на ОБСЕ (ПС на ОБСЕ); Јагода Шахпаска и Ејуп Алими, членови на Делегацијата, учествува на Конференцијата за жртвите на тероризмот во областа на Парламентарното собрание на ОБСЕ, што се одржува на 15 и 16 ноември 2018 година во Мадрид, во организација на Сенатот на Шпанија и ПС на ОБСЕ. 

повеќе...

 

Четврток, 15 ноември 2018 година

ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА ЗА СОРАБОТКА НА СРЕДБА СО КИНЕСКАТА АМБАСАДОРКА ЛИСЈЕН

Пратениците Владанка Авировиќ, Анета Симеска-Димоска, Тања Ковачев,  Агим Шаќири и Јохан Тарчулоски, во својство на претседател и членови на Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со парламентот на Народна Република Кина, остварија средба со амбасадорката на Народна Република Кина во Република Македонија, Н.Е. Јин Лисјен. 

повеќе...

 

Среда, 14 ноември 2018 година

СВЕТСКИ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ 

Комисија за здравство на Собранието на Република Македонија, на својата 17. седница, го одбележа Светскиот ден на дијабетесот - 14 Ноември, кој се одржува на овој ден во чест на роденденот на еден од пронаоѓачите на инсулинот- Фредерик Бантинг

повеќе...

 

Сабота, 10 ноември 2018 година

ПОЛОЖУВАЊЕ ВЕНЦИ СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД 13 НОЕМВРИ

По повод 13 Ноември - Денот на ослободување на Градот Скопје, Делегација на Собранието на Република Македонија, предводена од попретседателот Горан Мисовски, а во состав: Татјана Прентовиќ, Илија Николовски, Весна Дамчевска-Илиевска и Нола Исмајлоска-Старова, на 13 ноември 2018 година (вторник), ќе положи венец свежо цвеќе, и тоа: 

повеќе...

 

Петок, 9 ноември 2018 година

ПОЛОЖУВАЊЕ СВЕЖО ЦВЕЌЕ 

По повод одбележување на Примирјето од 1918 година и сеќавање во спомен на загинатите, повредените, исчезнатите и раселените лица од сите војни и од сите народи, делегација на Собранието на Република Македонија, во состав: Бети Рабаџиевска-Наумовска, Кети Смилевска и Африм Гаши, на 11 ноември (недела) ќе положи венци свежо цвеќе во:

повеќе...

 

Понеделник, 5 ноември 2018 година

ПРАТЕНИКОТ БЕТИАН КИТЕВ НА ПАРЛАМЕНТАРНА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО ДУБРОВНИК

Шефот на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, Бетиан Китев, на 6 ноември 2018 година ќе учествува на Парламентарна конференција на тема „Градење на демократска безбедност на Медитеранот, заеднички предизвици, поделена одговорност“, која се одржува во  Дубровник, Република Хрватска.  

повеќе...

 

Вторник, 13 ноември 2018 година

СРЕДБА НА КООРДИНАТОРОТ ТОМИСЛАВ ТУНТЕВ СО АМБАСАДОРОТ НА ФРАНЦУСКАТА РЕПУБЛИКА, Н.Е. КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ 

Двајцата соговорници оценија дека македонскиот парламент е исправен пред предизвикот да обезбеди успешно завршување на процесот на уставни промени, коишто ќе значат целосна имплементација на Договорот со Грција. На состанокот беше оценето дека во првата фаза од процесот за уставни измени имаше конструктивна парламентарна дебата, која треба да создаде услови во следната фаза да се зголеми поддршката од страна на пратениците.    

повеќе...

 

Петок, 9 ноември 2018 година

СРЕДБА НА КООРДИНАТОРОТ ТОМИСЛАВ ТУНТЕВ СО Н.Е. АМБАСАДОРОТ НА МИСИЈАТА НА ОБСЕ, КЛЕМЕНС КОЈА 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ и Коалицијата, Томислав Тунтев денеска во Собранието на Република Македонија имаше средба со Н.Е. амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, Клеменс Која. Процесот на уставни промени што е отпочнат во Собранието на Република Македонија, формирањето на работното тело за помирување, како и потребата паралелно со овој процес пратениците да работат на реформските законски проекти беа клучните теми на кои се осврнаа двајцата соговорници. 

повеќе...

 

Среда, 19 септември 2018 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИКОТ ГРУБИ СО ФРАНЦУСКАТА ПРАТЕНИЧКА ТАНГИ

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, имаше средба со Лилијана Танги, пратеничка во Националното собрание на Република Франција и заменик-претседателка на Комисијата за европски прашања, во придружба на амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, Н.Е. Кристијан Тимоние.

повеќе...

 

Петок, 26 октомври 2018 година

„САХАРОВ“ ЗА УКРАИНСКИОТ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР ОЛЕГ СЕНЦОВ

Украинскиот филмски режисер Олег Сенцов е годинешниот добитник на наградата „Сахаров“ на Европскиот парламент за слобода на мислата. 

повеќе...

 

Четврток, 27 септември 2018 година

ПОЧЕТОК НА СКРИНИНГ-ПРОЦЕСОТ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЕУ

Делегација од Република Македонија, составена од 43 претставници на министерства и институции, денеска во Брисел го започнува скрининг-процесот како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство на нашата земја во Европската Унија.

повеќе...

 

Вторник, 25 септември 2018 година

СЕДУМДЕСЕТ И ТРЕТО ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН

Денеска започнува 73. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, на чие отворање ќе присуствуваат челниците на Европската Унија: претседателот Жан-Клод Јункер; првиот потпретседател Франс Тимерманс, високата претставничка, потпретседателката Федерика Могерини, како и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. 

повеќе...