Европската „Лукс“ награда за филмот „Тони Ердман“ ...

Четврток, 1 декември 2016 година

Европската „Лукс“ награда за филмот „Тони Ердман“ 

Филмот на германската режисерка Марен Аде „Тони Ердман“, кој е германско-австриско-романската копродукција, е добитник на филмската награда LUX за 2016 година, која ја доделува Европскиот парламент.

Прочитај повеќе

ЕУ честитка до новоизбраниот американски претседател...

Среда, 9 ноември 2016 година

ЕУ честитка до новоизбраниот американски претседател

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, г. Жан-Клод Јункер и г. Доналд Туск, во заедничкото писмо испратија честитка до новоизбраниот 45. претседател на Соединетите Американски Држави, г. Доналд Трамп, во кое  ја нагласуваат важноста на партнерството меѓу ЕУ и САД.

Прочитај повеќе

Македонија очекува осма препорака за отворање на преговорит...

Среда, 9 ноември 2016 година

Осма препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ

Европската комисија ги објави најновите Извештаи за напредокот на земјите кандидати за членство во Европската Унија, при што Република Македонија по осми пат доби препорака за отворање на преговорите за членство во ЕУ, условена со целосно реализирање на Пржинскиот договор преку спроведување на кредибилни предвремени парламентарни избори на 11 декември и имплементација на итните реформски приоритети.

Прочитај повеќе

„Сахаров“ награда за преживеаните Јазиди активистки...

Петок, 28 октомври 2016 година

„Сахаров“ награда за преживеаните Јазиди активистки

Активистките Надја Мурад Басед и Ламија Аји Башар, кои се гласноговорнички на жените жртви на сексуално насилство од ИСИС и се залагаат за меѓународно признавање на геноцидот над Јазидите, се овогодишните добитници на наградата „Сахаров“, која ја доделува Европската парламент за слобода на мислата. 

Прочитај повеќе

„Сите сме исти луѓе и треба да работиме заедно“...

Петок, 16 септември 2016 година

„Сите сме исти луѓе и треба да работиме заедно“

Тибетскиот духовен лидер, Далај Лама, во својата петта посета на Европскиот парламент, се сретна со претседателот Мартин Шулц и членовите на Комисијата за надворешни работи, при што разговарале за глобални прашања и човековите права во светот.

Прочитај повеќе

Номинации за наградата „Сахаров“ 2016...

Петок, 16 септември 2016 година

Номинации за наградата „Сахаров“

Европскиот парламент ги објави номинираните за годишната награда „Сахаров“, која ја доделува уште од 1988 година на исклучителни личности и организации кои се залагаат за слобода на мислата, човековите права и основни слободи.

Прочитај повеќе

ЕУ Самит во Братислава...

Петок, 16 септември 2016 година

ЕУ Самит во Братислава 

Шефовите на државите или владите на 27-те земји членки на Европската Унија денеска ќе се состанат во Братислава, каде ќе ги разменат своите ставови за понатамошниот развој на ЕУ по „Брегзит“.

Прочитај повеќе

Пленарна седница на Европарламентот 13.9.16...

Вторник, 13 септември 2016 година

Пленарна седница на Европарламентот

Европскиот парламент од 12 до 15 септември одржува пленарна седница во Стразбур, на чија агенда е дебата за состојбата и иднината на Европската Унија со претседателот на Европската комисија, г. Жан-Клод Јункер, со фокус на миграцијата, вработувањето, тероризмот, Брегзит и справувањето со основните барања на граѓаните на ЕУ.

Прочитај повеќе

Словачка нов претседавач со Советот на ЕУ ...

Петок, 1 јули 2016 година

Словачка нов претседавач со Советот на ЕУ 

Од денеска, 1 јули, започнува шестмесечното претседавањето на Словачка со Советот на Европската Унија.

Оваа функција е прва за Словачка, која е дел од ЕУ веќе 12 години, а доаѓа во еден чувствителен период кога Унијата се соочува со предизвикот „Брегзит“, но и со мигрантската криза и феноменот на тероризмот.

Прочитај повеќе

Европа жали, но го почитува „Брегзит“...

Петок, 24 јуни 2016 година

Европа жали, но го почитува „Брегзит“

Претседателите на Европскиот парламент и на Европскиот совет, г. Мартин Шулц и г. Доналд Туск, заедно со холандскиот премиер, г. Марк Руте, денеска се состанаа во Брисел, на покана на претседателот на Европската комисија, г. Жан-Клод Јункер, а во врска со излезот на Обединетото Кралство од Европската унија.

Прочитај повеќе
123...9          
Click