Четврток, 5 декември 2019

СИЛНА ПОСВЕТЕНОСТ КОН ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОСТА ВО НОВИНАРСТВОТО

Пратеничката Шпреса Хадри, во својство на член на Делегацијата на Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, учествува на состанокот на Комисијата за култура, наука, образование и медиуми, кој на 5 и 6 декември 2019 година се одржува во Париз.

повеќе...

 

Четврток, 5 декември 2019

КОМИСИЈАТА ЗА КУЛТУРА ЈА УСВОИ ПРЕДЛОГ-ПРОГРАМАТА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ ЈУБИЛЕЈНИ ГОДИШНИНИ ЗА 2020 ГОДИНА

Комисијата за култура на денешната 25. седница ја усвои Предлог-програмата за одбележување јубилејни годишнини на значајни настани и истакнати личности за 2020 година.

Предлог-програмата е составена од 63 јубилејни годишнини на значајни настани и истакнати личности кои го изразуваат мултиетничкиот карактер на државата, се вградени во историскиот развој на земјата и со своето дело ги афирмирале начелата на хуманизмот и општоцивилизациските вредности.

повеќе...

 

Среда, 4 декември 2019 година

ЕКОНОМИЈАТА И БЕЗБЕДНОСТА СЕ БИТЕН ФАКТОР ЗА СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ

Претседателот на Комисијата за одбрана и безбедност, Хари Локвенец; претседателот на Комисијата за надзор над спроведувањето на мерките за следење на комуникациите, Емил Димитриев; членот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Трајчо Димков и пратеникот Панчо Минов, денеска во Собранието остварија средба со Романска делегација, предводена од Јоан-Кристијан Киртеш, претседател на Групата за пријателство со Република Северна Македонија во Парламентот на Романија; Мариана Венера-Попеску, пратеничка и Габриел Ницола, ополномоштен министер во Амбасадата на Романија во земјава.

повеќе...

 

Петок, 6 декември 2019 година

ДОДЕЛУВАЊЕ НА ДРЖАВНАТА НАГРАДА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“

На 8 декември 2019 година (недела), во Кристалната сала на Собранието, во 12:00 часот, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2019 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, ументоста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Република Северна Македонија.

повеќе...

 

Четврток, 5 декември 2019 година

ПОЛОЖУВАЊЕ ВЕНЕЦ СВЕЖО ЦВЕЌЕ

По повод празникот 8 Декември - „Св. Климент Охридски“, делегација на Собранието, во состав: Александар Филиповски, Александра Цветкоска и Весна Дамчевска-Илиевска, на 6 декември 2018 година (петок), во 11:00 часот, ќе положи венец свежо цвеќе пред споменикот на Св. Климент Охридски во НУБ „Св. Климент Охридски“.

повеќе...

 

Петок, 29 ноември 2019 година

СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ТРКАЛЕЗНА МАСА ВО БРИСЕЛ

На 3 декември 2019 година, Делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав: Сашо Василевски, Бетиане Китев, Реџаиљ Исмаили и Драган Данев, ќе учествуваат на „Тркалезна маса на високо ниво за процесот на евроинтеграции на Западен Балкан“ во Европскиот парламент во Брисел, Кралството Белгија. 

повеќе...

 

Четврток, 5 декември 2019 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИКОТ ЛОКВЕНЕЦ СО СТУДЕНТИ ОД УНИВЕРЗИТЕТОТ “АМЕРИКАН КОЛЕЏ СКОПЈЕ”

Пратеникот Хари Локвенец, претседател на Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република Северна Македонија, денеска оствари средба со студенти од факултетите за правни и политички науки при Универзитетот “Американ колеџ Скопје”, кои беа во еднодневна посета на Собранието. 

повеќе...

 

Четврток, 7 ноември 2019 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИЧКАТА КУЗМАНОВСКА СО ЦРНОГОРСКАТА АМБАСАДОРКА ПЕТРОВИЌ

Во текот на вчерашниот ден во Собранието се одржа средба на претседателката на Пратеничката група на Собранието за соработка со Парламентот на Црна Гора и Комисијата за финансирање и буџет, г-ѓа Лилјана Кузмановска и црногорската амбасадорка, г-ѓа Марија Петровиќ. На средбата беше потенцирана досегашната соработка на двете земји, како и заложбата истата дополнително да се продлабочи. 

повеќе...

 

Среда, 16 октомври 2019 година

СРЕДБА НА ПРАТЕНИКОТ АЉИМИ СО ЏУЛИЕН ВАСАЛО 

На средбата се разговараше за политичката состојба во земјата, владеењето на правото, ветингот но и ситуацијата во која се наоѓа нашата држава во пресрет на добивањето на датум за започнување на преговорите со Европската Унија. 

повеќе...

 

Четврток, 28 ноември 2019

ЕВРОПСКАТА НАГРАДА „ЛУКС“ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ „ГОСПОД ПОСТОИ, НЕЈЗИНОТО ИМЕ Е ПЕТРУНИЈА“

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска, ја освои 13. филмска награда „Лукс“ на Европскиот парламент. Наградата ја додели претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, за време на вчерашната свечена церемонија во европскиот законодавен дом во Стразбур.

повеќе...

 

Четврток, 7 ноември 2019 година

ИЛХАН КЈУЧЈУК - НОВ ИЗВЕСТУВАЧ ЗА НАШАТА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент одлучи нов известувач за Република Северна Македонија да биде Бугаринот Илхан Кјучјук, на местото на словенечкиот европратеник Иво Вајгл. Тоа значи дека во наредните пет години тој ќе ги подготвува извештаите за реформскиот напредок на нашата земја.

повеќе...

 

Вторник, 29 октомври 2019 година

НАГРАДАТА „САХАРОВ“ ЗА БОРЕЦ ЗА ПРАВАТА НА КИНЕСКОТО УЈГУРСКО МАЛЦИНСТВО

Илхам Тохти од Ујгур, кој се бори за правата на кинеското ујгурско малцинство, е добитник на наградата „Сахаров“ за 2019 година, којашто ја доделува Европскиот парламент за слобода на мислата. Тохти е поборник за дијалог и застапник за спроведување на регионалните закони за автономија во Кина. Од 2014 година е осуден на доживотен затвор поради сепаратизам. 

повеќе...