Pratenichki sostav
 
MEMBERS OF PARLIAMENT

Results from the Elections for Members in the Assembly of the Republic of Macedonia Held on 11 December 2016 

 

 

 

VMRO – DPMNE (VMRO – Democratic Party for Macedonian National Unity), Socialist Party of Macedonia, Democratic Party of the Serbs in Macedonia, Roma Alliance of Macedonia, Party of Justice, Civil Option for Macedonia – GROM, Party for Democratic Integration of Roma, Labour Agriculture Party of the Republic of Macedonia, Permanent Macedonian Radical Unity, Macedonian Action (MAAK), New Liberal Party, Party of United Democrats of Macedonia, Macedonian Alliance, Democratic Party of Turks of Macedonia, VMRO – DP (VMRO – Democratic Party), Democratic Bosnian Party, Democratic Party of Roma, Social Democratic Union, United Romas for Macedonia, Tito’s Left Forces Union, United Party for Equality of Romas, Movement for National Unity of Turks, Democratic Forces of Romas

1. NIKOLA POPOSKI 
2. ELIZABETA KANCHESKA-MILEVSKA
3. BORIS ZMEJKOVSKI
4. DRAGAN DANEV
5. DANIELA RANGELOVA
6. LJUPCO DIMOVSKI
7. KRSTO JOVANOVSKI
8. CHEDOMIR SAZDOVSKI
9. NIKOLA TODOROV
Termination of the mandate on 2nd Session held on 30.5.2017
Replaced with: NEVENKA STAMENKOVSKA
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
10. TRAJKO VELJANOSKI
11. ZAKLINA PESEVSKA
12. IVAN STOILKOVIK 
13. AMDI BAJRAM
14. VLADANKA AVIROVIK
15. ZORAN GJORGJIEVSKI
16. JOHAN TARCULOVSKI
17. VESNA DAMCEVSKA-ILIEVSKA
18. ILIJA DIMOVSKI
19. EMIL DIMITRIEV
20. SLAGJANA MITOVSKA
21. TRAJCHO DIMKOV 
22. STOJAN MILANOV
23. MAGDALENA MANASKOVA
24. ZEKIR RAMCILOVIK 
25. NIKOLA MICEVSKI
26. BLAGICA LASOVSKA
27. EMILIJA ALEKSANDROVA
28. IVAN IVANOV 
29. NIKOLA GRUEVSKI 
30. VANKOVER MANCEV
31. ANE LASKOSKA
32. PANCHO MINOV
33. VESNA PEMOVA
34. VASIL PISHEV
35. NADA CIPUSEVA
36. DIMITAR STEVANANDZIJA
37. DRAGAN CUKLEV
38. PAVLINCE CESTOJNOVA
39. ANTONIJO MILOSOSKI
40. ZORAN ILIOSKI
41. LILJANA ZATUROSKA
42. LJUBEN ARNAUDOV
43. BLAGOJA DESPOTOSKI 
44. NOLA ISMAJLOSKA STAROVA
45. KRSTO MUKOSKI
46. SASO VASILEVSKI
47. LILJANA KUZMANOVSKA
48. VLADIMIR GJORCHEV
49. JUSUF HASANI 
50. DAFINA STOJANOSKA
51. GORAN MANOJLOSKI


Democratic Party of Albanians (DPA)
 

52. MENDUH TACI
53. BARDULJ DAUTI
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: MERAIL UZEIRI-FERATI
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017


Democratic Union for Integration (DUI)

54. ARTAN GRUBI
55. EJUP ALJIMI
56. REDZAILJ ISMAILI
57. AGIM SAKIRI
58. ALI AHMETI 
59. TALAT XHAFERI 
60. SHPRESA HADRI 
61. BRANKO MANOILOVSKI 
62. XHEVAT ADEMI 
63. MIRSADA EMINI-ASANI


Social Democratic Union of Macedonia - SDSM, New Social Democratic Party – NSDP, Liberal Democratic Party – LDP, Party for Movement of the Turks in Macedonia – PDT, New Alternative – NA, Democratic Union of the Vlachs in Macedonia – DSVM, Serbian Party of Macedonia – SSM, Party for Economic Changes 21- PEP 21, Party of United Pensioners and Citizens of Macedonia – POPGM, Party for European Future – PEI, Alliance for Positive Macedonia – APM, Democratic Renewal of Macedonia – DOM, Serbian Progressive Party of Macedonia – SNSM, Party for Overall Emancipation of Romas – PCER 

64. STEVO PENDAROVSKI
Termination of the mandate on 26nd Session held on 22.12.2017
Replaced with: DALIBOR BOGDANOVSKI
Verification of the mandate at 26th Session, held on 22.12.2017
65. RENATA DESKOSKA
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: LILJANA POPOVSKA
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
66. DAMJAN MANCEVSKI
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: NIKICA KORUBIN
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
67. STEFAN BOGOEV
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: ANETA SIMOSKA DIMOSKA
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017
68. PAVLE BOGOEVSKI
69. SONJA MIRAKOVSKA
70. DIME VELKOVSKI
71. TATJANA PRENTOVIK
72. IVANA TUFEGDZIK
73. PETAR ATANASOV  
Termination of the mandate on 58th Session held on 29.8.2018
Replaced with: SNEZANA KALESKA-VANCHEVA 
Verification of the mandate on 58th Session held on 29.8.2018      
74. OLIVER SPASOVSKI 
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: MIROSLVAV JOVANOVIC 
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
75. FROSINA TASEVSKA-REMENSKI
76. MUHAMED ZEKIRI 
77. MAJA MORACANIN 
78. FERID MUHIK 
79. MAKSIM DIMITRIEVSKI
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: LIDIJA TASEVSKA
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017
80. KURTO DUDUS 
Termination of the mandate on 19th Session held on 8.11.2017
Replaced with: KOSTADIN ACEVSKI
Verification of the mandate at 19th Session held on 8.11.2017
81. TANJA KOVACEV
82. LJUPCO NIKOLOVSKI 
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: SLAVICA SHUMANSKA - MITEVA
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
83. BLAGOJ BOCVARSKI
Termination of the mandate on 19th Session held on 8.11.2017
Replaced with: AGIM MURTEZANOV
Verification of the mandate at 19th Session held on 8.11.2017
84. JAGODA SAHPASKA
85. PANCE IVANOV 
86. SASKO KOSTOV
87. JULIANA NIKOLOVA
88. ENES IBRAHIM 
89. ILIJA NIKOLOVSKI
90. MIRA STOJCEVSKA
91. ZORAN ZAEV 
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: SASHKO ATANASOV
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
92. HARI LOKVENEC
93. KATERINA KUZMANOVSKA
94. GORAN MISOVSKI
95. KOSTA JANEVSKI 
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: RISTE TASHEV
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017

96. KETI SMILESKA
97. BETIAN KITEV 
98. SASO POCKOV
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: KOSTADIN KOSTADINOV
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017
99. MILEVA GJORGIEVA
100. MERI LAZAROVA
101. RADMILA SEKERINSKA-JANKOVSKA
Termination of the mandate on 2nd Session held on 31.5.2017
Replaced with: BETI RABADZIEVSKA-NAUMOVSKA 
Verification of the mandate at 4th Session, held on 1.6.2017 
102. ALEKSANDAR KIRACOVSKI
103. TOMISLAV TUNTEV
104. GORAN MILEVSKI
105. VASKO KOVACEVSKI
Termination of the mandate on 26nd Session held on 22.12.2017
Replaced with: SAMKA IBRAIMOSKI
Verification of the mandate at 26th Session, held on 22.12.2017
106. IRENA STEFOSKA
107. JOVAN MITRESKI
108. ALIJA KAMBEROSKI
109. ZAKLINA LAZAREVSKA
110. PETRE SHILEGOV
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: TATIJANA LALCHEVSKA
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017
111. GJULUMSER KASAPI 
112. BLAGOJCE TRPEVSKI


“Alliance of Albanians” Coalition (DR-ADP, UNITETI, NDP) 

113. SURIJA RASIDI
114. ZIADIN SELA 
115. VESEL MEMEDI


Movement BESA 

116. ZEKIRIJA IBRAHIMI
Termination of the mandate on 18th Session held on 1.11.2017
Replaced with: REDZEP MEMEDI
Verification of the mandate at 18th Session held on 1.11.2017
117. AFRIM GASI
118. BILJAL KASAMI 
Termination of the mandate on 16th Session held on 20.9.2017
Replaced with: NEDZBEDIN KAREMANI
Verification of the mandate at 17th Session, held on 20.9.2017 
119. FADIL ZENDELI 
120. TEUTA BILJALI