Pratenichki sostav
 
MEMBERS OF PARLIAMENT


RESULTS FROM THE PARLIAMENTARY ELECTIONS HELD ON 5TH JUNE 2011 


VMRO-DPMNE (VMRO - Democratic Party For Macedonian National Unity), Socialist  Party of Macedonia, Democratic Union, Democratic Renewal of Macedonia (DOM), Democratic Party of Turks of Macedonia, Democratic Party of Serbs in Macedonia, Union of Roma of Macedonia, United Party for Emancipation, Party for Justice, Party of Democratic Action of Macedonians, Party of Vlachs of Macedonia, Party for Integration of Roma, Bosnian Party of Macedonia, Democratic Forces of Romas, Permanent Macedonian Radical Reunion, New Liberal Party, People’s Movement for Macedonia, VMRO- Democratic Party, VMRO- United VMRO, Motherland Macedonian Organization for Radical Renewal- Vardar- Aegean- Pirin- TMORO- VEP, Macedonian Alliance and VMRO Macedonian
 

1.   NIKOLA GRUEVSKI
Termination of the mandate on 2nd Session held on 6.7.2011
Substitute: SUZANA ANEVA 
Verification of mandate on 3rd Session held on 12.7.2011

2.    LILJANA POPOVSKA

3.    VELE GJORGJIEVSKI

4.    BORISLAV STOJMENOV

5.    SVETLANA JAKIMOVSKA

6.   GORAN TRAJKOVSKI
Termination of the mandate on 2nd Session held on 6.7.2011
Substitute: STEFCHE TRPKOVSKI  
Verification of mandate on 3rd Session held on 12.7.2011
Termination of the mandate on 58th Session held on 10.4.2013
Substitute: HRISTINA RUNCHEVA
Termination of the mandate on 59th Session held on 18.4.2013

7.    MARJANCHO TODOROVSKI
Termination of the mandate on 12th Session held on 13.10.2011
Substitute: DRAGAN NASTESKI
Verification of mandate on 11th Session held on 17.10.2011

8.    KOSANA NIKOLIK-MAZNEVA

9.    MALISHA STANKOVIK

10. GORDANA JANKULOSKA
Termination of the mandate on 6th Session held on 28.7.2011
Substitute: DIME MADZOVSKI
Verification of mandate on 7th Session heldon 29.7.2011

11. TRAJKO VELJANOSKI

12. JORDAN PACHKOV

13. IVAN STOILJKOVIK

14. AMDI BAJRAM

15. VLADANKA AVIROVIK

16. ALEKSANDAR SPASENOVSKI

17. BLAGORODNA DULIK

18. AVDIJA PEPIK

19. VLADIMIR GJORCEV

20. LJUBISAV IVANOV - DZINGO
Termination of the mandate on 43th Session held on 5.10.2012
Substitute: MARIJA RASHKOVSKA
Verification of mandate on 45th Session heldon 29.10.2012

21. NADICA TANCEVA-TULIEVA

22. VLADIMIR PESHEVSKI
Termination of the mandate on 6th Session held on 28.7.2011
Substitute:  TONI TRAJANOVSKI
Verification of mandate on 7th Session heldon 29.7.2011

23. ILIJA DIMOVSKI

24. NADA STANCHEVSKA

25. TRAJCHO DIMKOV

26. BETI KUZMANOVSKA

27. VASKO PASHOVSKI

28. MILE PACHEMSKI

29. ELENA PAVLOVA

30. GJORGJI KODZABASIEV

31. ZORAN STAVRESKI
Termination of the mandate on 6th Session held on 28.7.2011
Substitute:  VASIL PISHEV
Verification of mandate on 7th Session heldon 29.7.2011

32. ANE LASKOSKA

33. SILVANA BONEVA

34. PAVLE TRAJANOV

35. SLAVE GOSHEV

36. VESNA PEMOVA

37. DRAGAN CHUKLEV

38. DIMITAR STEVANANDZIJA

39. NADA CHIPUSHEVA

40. ROMEO TRENOV

41. VANCO APOSTOLOV
Termination of the mandate on 58th Session held on 10.4.2013
Substitute: PANCHE DAMESKI
Termination of the mandate on 59th Session held on 18.4.2013

42. ANTONIO MILOSOSKI

43. VASKO MICEVSKI

44. LILJANA ZATUROSKA

45. ALEKSANDAR NIKOLOSKI

46. ILIJA KITANOSKI

47. LILJANA KUZMANOVSKA

48. HARALAMPIE SOKAROVSKI

49. MIHAILO DZOLONGA

50. CENA MATEVSKA-DUZA

51. NIKOLA TODOROV
Termination of the mandate on 6th Session held on 28.7.2011
Substitute:  DARKO DIMITRIEVSKI
Verification of mandate on 7th Session heldon 29.7.2011

52. KENAN HASIPI

53. SVETLANA KARAPETROVA

54. RISTO MANCHEV

55. PAVLE SAZDOV   

56. MILORAD DODEVSKI


SOCIAL DEMOCRATIC UNION OF MACEDONIA, New Social Democratic Party, Party for European Future, Liberal Party of Macedonia, Movement for National Unity of Turks from Macedonia, Serbian Progressive party in Macedonia, Party for the Total Emancipation of Roma, New Alternative, Union of Tito’s Left Forces, party on Movement of Turks in Macedonia, Democratic Union of Serbs in Macedonia, Democratic Union of Vlachs in Macedonia, Party of Free Democrats, Party of Pensioners of the Republic of Macedonia Sandzak League

1. RADMILA SHEKERINSKA

2. TITO PETKOVSKI

3. GORDAN GEORGIEV

4. NATASA SAVOVA-SALKOVSKA

5. IGOR IVANOVSKI

6. SAFET BISHEVAC

7. IVON VELICHKOVSKI

8. TANJA TOMIK

9. ANA PAVLOVSKA-DANEVA

10. OLIVER SPASOVSKI

11. GORAN MINCHEV

12. SONJA MIRAKOVSKA

13. BLAGOJA STOJANOVSKI

14. SAMKA IBRAIMOSKI

15. DRAGISHA MILETIK

16. STANKA ANASTASOVA

17. MARJANCHO NIKOLOV

18. MARINELA TUSHEVA

19. EMILIJAN STANKOVIK

20. GORAN MISOVSKI

21. BILJANA KAZANDZISKA

22. MILE ANDONOV

23. GOLUPCHO ANGELOV

24. BORCHE STAVROV

25. ANDREJ  PETROV

26. LENCHE NIKOLOVSKA

27. PANCE ORCEV

28. GORAN SUGARESKI

29. CVETANKA IVANOVA

30. SAVE MARACKOV

31. SVETLANA MAZGALOSKA VUCETIK

32. NIKOLCE ACEVSKI

33. JANI MAKRADULI

34. FIJAT CANOSKI

35. VESNA BENDEVSKA

36. MITRE VELJANOSKI

37. ERDOGAN SARACH

38. DIVNA JOVKOVSKA EFTIMOSKA

39. MENDE DINEVSKI

40. MEVMET DZEMAJLOSKI

41. STOJKO PAUNOVSKI

42. REJHAN DURMISI


DEMOCRATIC UNION FOR INTERGRATION-DUI

1. RAFET MUMINOVIK

2. SUZANA SALIU

3. ERMIRA MEHMETI

4. REXHAILJ ISMAILI

5. HAJRULA MISINI

6. ARBEN LJABENISTA
Termination of the mandate on 53th Session held on 31.1.2013
Substitute: NADIM RAMIZI
Verification of mandate on 54th Session heldon 11.2.2013

7. VJOLCA MEHMETI - NUREDINI

8. ALI AHMETI 

9. TEUTA ARIFI
Termination of the mandate on 6th Session held on 28.7.2011
Substitute: HAJRIE MISIMI
Verification of mandate on 7th Session heldon 29.7.2011

10. TALAT ZHAFERI
Termination of the mandate on 55th Session held on 18.2.2013
Substitute: JULIJETA MARKU
Verification of mandate on 58th Session heldon 10.4.2013

11. BEHIXHUDIN SEHABI

12. XHEVAT ADEMI

13. DESIRA IMERI

14. IRFAN DEARI

15. NEDZATI JAKUPI


DEMOCRATIC PARTY OF ALBANIANS- DPA

1. BEKIM FAZLIU

2. ORHAN IBRAIMI

3. ZIADIN SELA
Termination of the mandate on 60th Session held on 13.5.2013
Substitute: BEKIM KJOKU
Verification of mandate on 62th Session heldon 29.5.2013

4. MENDUH TACHI

5. ARBEN XHAFERI
Termination of the mandate on 40th Session held on 10.9.2011
Substitute: SADIJE ILJAZI
Verification of mandate on 42th Session heldon 25.9.2012

6. MERAL UZEIRI-FERATI

7. IMER ALIU

8. GAZMEND ALIJI


NATIONAL DEMOCRATIC REVIVAL-NDP

1. FLAMURE DEMIRI-KRECI

2. IZET ZEKIRI
Termination of the mandate on 60th Session held on 13.5.2013
Substitute: NAXHI XHELILI
Verification of mandate on 62th Session heldon 29.5.2013

 
The website of the Assembly uses cookies.

Cookies are used to improve your user experience.