Активности

Петок, 30 јули 2021

Средба на претседателот Џафери со Кристијан Сагарц

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, се сретна со европратеникот Кристијан Сагарц, известител во сенка за Северна Македонија од Европските народни партии во Европскиот парламент, кој е во прва дводневна работна посета на земјава.

Претседателот Џафери изрази надеж посетата на европратеникот Сагарц ќе биде добра можност тој да добие јасна слика за актуелните состојби и портфолиото на државата, односно нашата спремност да ги започнеме преговорите врз основа на исполнети критериуми и заслуги. Тој упати и благодарност до Република Австрија за силната посветеност да обезбеди европска перспектива за земјите од регионот и да го откочи и забрза процесот на нашето интегрирање во Европската Унија. Во однос на актуелниот застој со кој се соочуваме, Џафери изрази надеж дека по формирањето на институциите во Бугарија по одржаните парламентарни избори, ќе се интензивира дијалогот за изнаоѓање решение за одржување на првата меѓувладина конференција која ќе го означи почетокот на преговорите за членство во Европската Унија. Тој истакна дека Собранието континуирано работи на агендата за евроинтеграции и е подготвено за сите следни чекори што ја очекуваат земјата на патот кон Европската Унија, а информираше и за претстојниот попис во Септември и за одржувањето на редовните локални избори во Октомври.

Пратеникот Сагарц извести дека тој како известител во сенка за Република Северна Македонија од Европскиот парламент, во оваа своја прва посета на државата ја забележува разочараноста поради застојот во процесот на еврооинтеграции и изрази разбирање бидејќи земјата ги исполни сите услови за почеток на преговорите за членство. Тој нагласи дека, позицијата на Европските народни партии во Европскиот парламент е дека Европската унија ќе биде цела само со вклучување на земјите од Западен Балкан. Според него, напорите во Европската Унија треба да се насочат кон што е можно побрзо отворање на пристапните преговори.

Нагласувајќи дека партнерството меѓу Република Северна Македонија и Република Австрија се одвива и во други сфери, двајцата соговорници разменија мислења и во однос на борбата против нелегалната миграција и при тоа ја поздравија меѓусебната соработка изразена преку присуство на австриски полициски сили на граничните премини во Северна Македонија.      

 

Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.