Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Петок, 24 септември 2021 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО УНГАРСКИОТ КОЛЕГА КОВЕР

На маргините на Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето, кој се одржува во Будимпешта, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија оствари средба си неговиот колега од Собранието на Унгарија, г. Ласло Ковер.

повеќе...

Петок, 24 септември 2021 година

ДЕСЕТТИ СОСТАНОК НА ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА ПАРЛАМЕНТИ НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Во организација на Собранието на Република Унгарија, денес се одржа Десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето. На состанокот учествуваа претседателите на парламентите на земјите од Југоисточна Европа и на земјите од Вишеградската група.

повеќе...

Понеделник, 20 септември 2021

Проштална средба на претседателот Џафери со амбасадорот Сера

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари проштална средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија.

повеќе...

Понеделник, 13 септември 2021

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ДЕЛЕГАЦИЈАТА ОД ФРАНЦУСКИОТ СЕНАТ

Денеска, во рамките на посетата на Република Северна Македонија на Делегација од Групата за пријателство Франција-Западен Балкан во Францускиот Сенат, предводена од претседателката на Групата, сенаторката, г-ѓа Марта де Сидрак, се оствари средба со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери.

повеќе...

Петок, 10 септември 2021

Процес на Дијалогот Жан Моне со Собрание: Подготовки за следниот круг

Подготвувањето на основите за следната рунда од процесот на Дијалогот Жан Моне беше со серија состаноци одржани денес во Собранието на Република Северна Македонија. 

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Средби на претседателот Џафери со домаќинот Соботка и колегата Звиздиќ  

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Волфганг Соботка, претседател на Австрискиот национален совет, на маргините на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, во заедничка организација на Интерпарламентарната унија (ИПУ) и Австрискиот парламент. 

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот Кучава

Претседателот Џафери изрази задоволство што по воспоставувањето на билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Грузија во 2019 година, политичката соработка на високо ниво се движи по нагорна линија, а потврда за ова е посетата на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на нашата земја во мај годинава. 

повеќе...

Вторник, 7 септември 2021

УЧЕСТВО НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА РАБОТИЛНИЦАТА ЗА ДЕМОКРАТИЈА

Во рамките на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, Австрија, Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска учествуваше на Работилницата за демократија на Австрискиот парламент. 

повеќе...

Понеделник, 6 септември 2021

Средба на Претседателот Џафери со делегација на Литванскиот Парламент 

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со делегација на Литванскиот Парламент предводена од Аудрониус Ажубалис, шеф на Делегацијата и потпретседател на Меѓу-парламентарната група за соработка со земјите од Западен Балкан на Литванскиот парламент. 

повеќе...

Вторник, 31 август 2021

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ДЕНДИАС

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета во нашата земја. Во фокусот на средбата беше билатералната соработка меѓу двете земји и можностите за нејзино унапредување во иднина.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 12
  •              
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.