Средба на претседателот Џафери со министерот Селаковиќ...

Петок, 25 февруари 2022

Средба на претседателот Џафери со министерот Селаковиќ

На денешната средба со министерот за надворешни работи на Република Србија, Никола Селаковиќ, Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, ја потенцираше засилената динамика на билатералните односи на највисоко ниво меѓу двете страни и изрази надеж дека овој квалитет и континуитет на оваа комуникација и соработка ќе продолжи и понатаму.

Прочитај повеќе

Средба на претседателот Џафери со Управувачката група од шв...

Понеделник, 21 февруари 2022

Средба на претседателот Џафери со Управувачката група од шведскиот Риксдааг

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со Делегација на Управувачката група на Шведскиот Риксдааг, предводена од г-ѓа Лота Јонсон Форнарве, втора потпретседателка на Шведскиот Риксдаг. Делегацијата престојува во дводневна студиска посета на Собранието Република Северна Македонија во рамките на соработката за демократски развој меѓу двата законодавни дома.

Прочитај повеќе

Средба на претседателот Џафери со загрепскиот муфтија Хасан...

Четврток, 3 февруари 2022

Средба на претседателот Џафери со загрепскиот муфтија Хасановиќ

Денеска, претседателот Џафери имаше средба со делегација од Хрватската исламска верска заедница, во состав: академик Азиз Хасановиќ, претседател на Исламската верска заедница на Хрватска, воедно и загрепски муфтија; д-р Мирза Шабиќ, претседател на Собранието на Исламската верска заедница на Хрватска и Мевлуди еф. Арслани, директор на Исламската гимназија во Загреб. 

Прочитај повеќе

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО Н.Е. ЈАРОСЛАВ ЛУДВА...

Четврток, 3 февруари 2022

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО Н.Е. ЈАРОСЛАВ ЛУДВА

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари средба со Н.Е. Јарослав Лудва, новоименуваниот амбасадор на Чешката Република во Република Северна Македонија.

Прочитај повеќе

Средба на претседателот Џафери со премиерот Петков ...

Вторник, 18 јануари 2022

Средба на претседателот Џафери со премиерот Петков 

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со г. Кирил Петков, премиер на Република Бугарија.

Прочитај повеќе

Средба на претседателот Џафери со албанскиот претседател Ил...

Вторник, 11 јануари 2022

Средба на претседателот Џафери со албанскиот претседател Илир Мета

На средбата, двајцата соговорници истакнаа дека билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија се на високо ниво и дека постои заемен интерес и можност за унапредување на истите. 

Прочитај повеќе

Џафери: Седница за избор на нова влада во сабота...

Вторник, 11 јануари 2022

Џафери: Седница за избор на нова влада во сабота

Денеска, мандаторот за состав на новата влада на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, официјално му ги достави на претседателот на Собранието, Талат Џафери, Предлог-составот и Предлог-програмата за работа на новата влада.

Прочитај повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН БОЖИЌЕН РУЧЕК КАЈ ПОГ...

Недела, 9 јануари 2022

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН БОЖИЌЕН РУЧЕК КАЈ ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска присуствуваше на традиционалниот божиќен ручек што поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, редовно го приредува по повод божиќните празници и својот именден - празникот на Св. Првомаченик Стефан.

Прочитај повеќе

НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ 2022...

Четврток, 30 декември 2021

НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, упати честитка до граѓаните на земјава за Новата 2022 година.

Прочитај повеќе

Претседателот Џафери со новогодишни донации и честитки...

Понеделник, 27 декември 2021

Претседателот Џафери со новогодишни донации и честитки

Денеска, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, традиционално донираше некондиторски пакетчиња за децата хоспитализирани на Детската клиника во Скопје, додека во Основното училиште со ресурсен центар „Иднина" и Посебното основно училиште „Д-р Златан Сремец", донираше нагледни средства за успешна реализација на наставните програми согласно потребите на учениците. 

Прочитај повеќе
123...16                 
Click