Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Четврток, 10 септември 2020

Средба на претседателот Џафери со Арменд Земај

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска го прими министерот за здравство на Република Косово, Арменд Земај.

На средбата, стана збор за заеднички теми и интереси за подобрување на здравствената состојба и меѓусебната професионална комуникација во полза на стабилноста и одржлива состојба, имајќи ја предвид ситуацијата со пандемијата и огромниот удар што го нанесува на здравствените и економските системи на сите држави. Само со заедничко и усогласено делување на сите чинители ќе може да се надмине здравствената криза со која се соочува светот.

повеќе...

Четврток, 10 септември 2020

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Војциех Тицињски

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Полска, Н. Е. Војциех Тицињски. Амбасадорот Тицињски, честитајќи му на реизборот на претседателот Џафери, му врачи писмо со честитки од претседателот на Сенатот на Република Полска, Томас Гродски, и примерок од усвоената Резолуција во полскиот Сенат во однос на ситуацијата во Белорусија. 

повеќе...

Среда, 9 септември 2020

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО Н.Е. КЛЕМЕНС КОЈА

Претседателот Џафери потенцираше дека високо ја цени улогата на ОБСЕ во развојот на демократските процеси во земјата, придонесот на ОБСЕ/ОДИХР со набљудувањето на  изборните процеси, како и континуираната соработка на Собранието со Мисијата на ОБСЕ во Скопје. 

повеќе...

Петок, 4 септември 2020 година

Средба на претседателот Џафери со Н. Е. Мирослав Томан

Амбасадорот Томан му честиташе на претседателот Џафери за успешно спроведените парламентарни избори, за формирањето на институциите и за неговиот реизбор на функцијата претседател на законодавниот дом. Тој истакна дека и во иднина Вишеградската група ќе биде меѓу најгласните поддржувачи на аспирациите на земјите од Западен Балкан за добивање на членство во Европската Унија. Тој најави поинтензивна соработка во областа на одбраната, внатрешните работи како и економијата.  

повеќе...

Петок, 4 септември 2020 година

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Кристин Форсгрен Бенгтсон

ретседателот Џафери изрази уверување дека и во наредниот период двете држави ќе продолжат да ги развиваат и унапредуваат меѓусебните односи и дека парламентарната соработка ќе се интензивира.

повеќе...

Четврток, 3 септември 2020 година

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Кристиан Тимоние

Амбасадорот Тимоние упати честитки за повторниот избор на Џафери на функцијата претседател на Собранието на Република Северна Македонија и изрази уверување дека улогата и видливоста на Собранието, кое е клучна институција за успешно функционирање на системот, ќе продолжат да се зацврстуваат и во наредниот период. Тој оцени дека парламентарната контрола е од големо значење и изрази поддршка за работата на Националниот совет за евроинтеграции, каде што треба да се постигне консензус за клучните прашања од овој процес.  

повеќе...

Среда, 2 септември 2020 година

ПРОШТАЛНА СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРОТ ЖБОГАР

Претседателот Џафери се заблагодари за досегашната соработка со Делегацијата на Европската унија во Република Северна Македонија и лично на амбасадорот Жбогар за неговиот придонес во процесите кои имаа позитивна пресвртница во евроатланскиот пат на земјата и му посака успех во неговите идни професионални ангажмани

повеќе...

Среда, 2 септември 2020 година

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Кејт Мари Брнз 

На средбата, претседателот Џафери изрази благодарност за поддршката што американската амбасада и САД и ја даваат на Република Северна Македонија, при што истакна дека за нас е од суштинско значење задржаниот фокус на Соединетите Американски Држави кон нашата земја и регионот во целина.

повеќе...

Среда, 2 септември 2020 година

Средба на претседателот Џафери со амбасадорот на Република Романија, Н.Е.Виорел Станила

На денешната средба на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери со романскиот амбасадор Н.Е. Виорел Станила, се потенцираше досегашната пријателска и конструктивна соработка меѓу двете земји и во таа насока, претседателот Џафери се заблагодари за досегашната голема поддршка што Република Романија и ја даваше на нашата земја на патот кон полноправно членство во НАТО, како и силната и недвосмислена поддршка за добивање на датум за започнување на преговори со ЕУ и изрази надеж дека и во иднина оваа поддршка и соработка меѓу двете страни ќе продолжи со ист интензитет. 

повеќе...

Вторник, 1 септември 2020

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Фатос Река, амбасадор на Република Албанија 

На средбата, амбасадорот Река на претседателот Џафери му ја пренесе официјалната честитка за реизборот на функцијата претседател на Собранието на Република Северна Македонија од страна на Грамоз Ручи, претседател на Собранието на Република Албанија, како и од други високи функционери на соседната земја.

повеќе...

  • 1
  • ...
  • 10
  • 11
  • 12
  •              
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.