Pratenichki sostav
 
Пратенички состав

Вторник, 26 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со членот на претседателството на БиХ, г. Жељко Комшиќ

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, на денешната средба упати благодарност на членот на претседателството на Босна и Херцеговина г. Жељко Комшиќ за неговата посета и искажана почит во однос на одбележувањето на 15-годишнината од трагичниот настан кај Мостар, во кој животот го загуби претседателот на Републиката Борис Трајковски.

повеќе...

Понеделник, 25 февруари 2019 година

Прес-конференција на претседателот Џафери

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, на прес-конференција кажа дека за Претседател не е избран со ничија жртва, туку дека тој е дел од таа жртва.

повеќе...

Понеделник, 25 февруари 2019 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА НА РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА, Г-ЃА ОЛТА ЏАЧКА 

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, оствари средба со министерката за одбрана  на Република Албанија, г-ѓа Олта Џачка.

На средбата, двајцата соговорници изразија задоволство за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во Албанскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка меѓу Тирана и Скопје во изминатите години, како и напорите на Албанија за поддршка на нашата држава на европскиот пат и развој.

повеќе...

Среда, 20 февруари 2019 година

Џафери по средбите со Борисов и Захариева: Бугарија дава огромна поддршка за евроатлантските аспирации за Република Северна Македонија

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.

повеќе...

Среда, 20 февруари 2019 година

Џафери-Карајанчева: Ратификација на Протоколот е значаен чин  за граѓаните на двете држави

Денеска, Собранието на Република Бугарија, едногласно со 139 гласа „за“, го ратификуваше Протоколот на Северноатлантскиот сојуз за членство на Република Северна Македонија.

По ратификацијата, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери и неговата колешка Цвета Карајанчева, одржаа прес-конференција на која го искажаа задоволството од свечениот чин на ратификација, кој е значаен  за граѓаните на двете држави.

повеќе...

Понеделник, 18 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со г. Крис Соха, раководител на Службата на Комисијата за односи со странство на Сенатот на САД

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери, се сретна со г. Крис Соха, раководител на Службата на Комисијата за односи со странство на Сенатот на САД. Потенцирајќи ги извонредните билатерални односи, стратешкото партнерство меѓу двете држави и успешната соработка, особено на полето на одбраната, претседателот Џафери даде краток осврт на актуелната состојба во државата, со акцент на реформскиот процес.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со г. Миро Церар, министер за надворешни работи на Република Словенија

Во рамки на официјалната посета на Република Словенија, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Република Словенија, г. Миро Церар.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со Комисијата за прашања на ЕУ, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот Збор на Република Словенија

Делегацијата предводена од претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, а во состав од претседателката на Пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, г-ѓа Нада Ципушева и членовите г-ѓа Фросина Ташевска Ременски и г-ѓа Шпреса Хадри, оствари средба со Комисијата за прашања на Европската унија, Комисијата за одбрана и Групата за пријателство во Државниот збор на Република Словенија.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

Средба на претседателот Џафери со премиерот на Република Словенија, г. Марјан Шарец

Во продолжение не официјалната посета на Република Словенија, Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери и делегацијата се сретнаа со Претседателот на Владата на Република Словенија, г. Марјан Шарец.

повеќе...

Понеделник, 11 февруари 2019 година

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА, Г. БОРУТ ПАХОР

Претседателот Џафери изрази благодарност за поддршката на Република Словенија во напорите за интегрирање на Република Македонија во НАТО и ЕУ. Тој истакна дека, земјата е свесна за патот кој што го помина, и тежината на одлуките нема да ги промени чувствата на граѓаните туку напротив, ќе ги зближи повеќе, преку заемна почит и разбирање.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 28
  •