Активности

Понеделник,13 септември 2021

Средба на пратеникот Зеќир Рамчиловиќ со претставници од Фондацијата “Алија Изетбеговиќ“ од БиХ      

На денешната средба со претставниците на Фондацијата “Алија Изетбеговиќ“ од БиХ, претседателот на парламентарната група за соработка со парламентот на Босна и Херцеговина, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ  посакувајќи им пријатен престој на своите гости, изрази надеж дека соработката со овааФондација во иднина ќе биде честа и успешна и постојано ќе се унапредува. 

повеќе...

Петок, 10 септември 2021

Процес на Дијалогот Жан Моне со Собрание: Подготовки за следниот круг

Подготвувањето на основите за следната рунда од процесот на Дијалогот Жан Моне беше со серија состаноци одржани денес во Собранието на Република Северна Македонија. 

повеќе...

Петок, 10 септември 2021

Средба на Николоски со амбасадорот на Италија Силвестри

Претседателот на Националниот совет за евроинтеграции, Александар Николоски, вчера оствари средба со амбасадорот на Република Италија Н.Е. Андреа Силвестри. 

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Обраќање на претседателот Џафери за 8 Септември-Денот на независноста

Почитувани граѓани,
Вечерва, одбележуваме исклучително значаен јубилеј, полни триесет години од историската вечер кога со прогласувањето на резултатите од референдумот на 8 септември 1991 година, референдумот на кој граѓаните гласаа за слободна, независна, суверена држава а нашите колеги од тој пратенички состав, ја ставија на хартија и во живот таа одлука со која се потврди илинденскиот и асномскиот континуитет и се потврди желбата за независна, суверена држава, признат меѓународен субјект и рамноправен член на заедницата на народите, од ова место, пред законодавниот дом, кога Претседателот Глигоров се обрати пред собраните граѓани упатувајќи честитки за храбрата и решителна одлука...

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Средби на претседателот Џафери со домаќинот Соботка и колегата Звиздиќ  

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Волфганг Соботка, претседател на Австрискиот национален совет, на маргините на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, во заедничка организација на Интерпарламентарната унија (ИПУ) и Австрискиот парламент. 

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Обраќање на претседателот Џафери на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти 

(Панел „Итните мерки наметнати од Владите секогаш мора да подлежат на парламентарно одобрување и редовен преглед)

Чест ми е да ве поздравам сите присутни тука од име на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име и да го образложам моето гледиште во однос на воведните излагања на почитуваните колеги за итните мерки наметнати од владите и неопходноста од нивното подложување на парламентарно одобрување и редовен преглед.

повеќе...

Среда, 8 септември 2021 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот Кучава

Претседателот Џафери изрази задоволство што по воспоставувањето на билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Грузија во 2019 година, политичката соработка на високо ниво се движи по нагорна линија, а потврда за ова е посетата на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили на нашата земја во мај годинава. 

повеќе...

Вторник, 7 септември 2021

УЧЕСТВО НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ НА РАБОТИЛНИЦАТА ЗА ДЕМОКРАТИЈА

Во рамките на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, Австрија, Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска учествуваше на Работилницата за демократија на Австрискиот парламент. 

повеќе...

Вторник, 7 септември 2021

Средба на пратеничката група за соработка со парламентите на балтичките земји со Делегација од Литванскиот парламент

Пратеничката група за соработка со парламентите на балтичките земји: Република Естонија, Република Латвија и Република Литванија на Собранието на 6 септември 2021 година беше домаќин на средба со Делегација на Меѓупарламентарната група за соработка со земјите од Западен Балкан на Литванскиот парламент.

повеќе...

Вторник, 7 септември 2021 година

Потпретседателот Зендели на Конференција на парламентарниот разузнавачки-безбедносен форум во Будимпешта

Потпретседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Фадил Зендели, учествуваше на Конференција на парламентарниот разузнавачки-безбедносен форум, што се одржа на 6 септември 2021 година, во Будимпешта, во организација на Парламентот на Унгарија и конгресменот од САД, Роберт Питинџер.

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 42
  •                                            
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.