Активности

Вторник, 6 октомври 2020

Поранешни европратеници со континуирана поддршка за нашите евроинтегративни процеси

Членовите на Комисијата за европски прашања и на Комисијата за надворешна  политика на Собранието на Република Северна Македонија, вчера остварија виртуелна средба со делегација од поранешни европратеници во Европскиот парламент, предводени од поранешниот претседател, д-р Ханс Герт Потеринг. Свои обраќања имаа претседателот и членот на Комисијата за европски прашања, г. Адеми и  г-ѓа Снежана Калеска Ванчева, како и претседателот на Комисијата за  надворешна политика, г. Антонијо Милошоски, кои поздравувајќи ја оваа иницијатива на бившите европратеници за виртуелна средба, им посакаа добро здравје и успех во  понатамошните нивни активности.

повеќе...

Вторник, 6 октомври 2020

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба амбасадорот на Република  Турција, Н.Е. Хасан Мехмет Секизќок. На средбата беше изразено заемно задоволство од одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу двете земји, во духот на традиционалното пријателство и партнерство.

повеќе...

Понеделник, 5 октомври 2020

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО РОСАНА ДУЏАК

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со постојаната координаторка на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак. На средбата беа разменети информации и идеи како да се продлабочи соработката меѓу Организацијата на Обединетите нации и Собранието на Република Северна Македонија, особено во врска со имплементацијата на Агендата 2030 и целите за одржлив развој.

повеќе...

Понеделник, 5 октомври 2020

ВИРТУЕЛНА СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ПОРАНЕШНИ ПРАТЕНИЦИ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ 

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари виртуелна средба со делегација од поранешни европратеници во Европскиот парламент, предводени од поранешниот претседател, д-р Ханс Герт Потеринг.  

Упатувајќи му честитки за повторниот избор за претседател на Собранието, д-р Потеринг го истакна неговиот придонес во стабилизирањето на работата на Собранието во претходниот мандат и посочи дека поддршката од Европскиот парламент и од претседателот Сасоли ќе продолжи со несмален интензитет и во овој мандат. 

повеќе...

Петок, 2 октомври 2020

Прва седница на Комисијата за транспорт, врски и екологија

Комисијата за транспорт, врски и екологија на Собранието на Република Северна Македонија, на првата денешна седница, како матично работно тело, ги разгледа:

повеќе...

Среда, 30 септември 2020

Учество на Генералната секретарка Иванова на Интернет-состанок за предизвиците во парламентарното работење за време на пандемија

Генералната секретарка на Собранието на Република Северна Македонија, Цветанка Иванова, денеска учествуваше на Интернет-состанок за добрите практики и постојните предизвици во Парламентите на Западен Балкан за време на пандемијата Ковид-19.

Имајќи ја предвид важноста од континуираното работење на парламентите, НДИ го организираше овој состанок во рамките на Иницијативата за зајакнување на законодавството на Западен Балкан (WBLSI), а учество зедоа генералните секретари од Парламентите во Скопје, Тирана, Сараево, Подгорица, Загреб, Приштина и Белград.

повеќе...

Среда, 30 септември 2020 година

Учество на заменик-генералниот секретар Милковски на Е-конференција

Заменик-генералниот секретар на Собранието, Мики Милковски, денеска учествуваше на Е-конференција на тема: „Отворено владино партнерство – дијалог за Националниот акциски план 2021-2023“.

Онлајн конференцијата беше во организација на Министерството за информатичко општество и Отвореното владино партнерство на Република Северна Македонија, а свои воведни обраќања покрај заменик-генералниот секретар Милковски, имаа и: министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири; генералниот секретар на Отвореното владино партнерство, Пол Масен; како и националната координаторка за Отвореното владино партнерство, Гордана Гапиќ-Димитровска.

повеќе...

Вторник, 29 септември 2020

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Кеико Ханеда

На денешната проштална средба со амбасадорката на Кралството Јапонија во нашата земја, Н.Е. Кеико Ханеда, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, изрази задоволство од досегашната соработка со јапонската Амбасада, односно со првиот резидентен амбасадор, Н.Е. Ханеда и во таа насока, нагласи дека очекува во наредниот период да продолжи оваа соработка и со новиот амбасадор, со што ќе продолжи трендот на јакнење на политичките и економските релации меѓу двете земји. Тоа ќе резултира со зголемување на јапонските инвестиции, и интензивирање на соработката во областа на медицината, туризмот, културата и други области.

повеќе...

Вторник, 29 септември 2020

Средба на претседателот Џафери со Н.Е. Сергеј Баздникин

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација, Н.Е. Сергеј Баздникин.

Претседателот Џафери оцени дека билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација се карактеризираат со пријателство, принципиелна соработка и отвореност, како и со можности за продлабочување на парламентарната соработка, што ќе придонесе за унапредување на соработката во другите области.

повеќе...

Петок, 25 септември 2020

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА ПАХОР

Претседателот Џафери изрази задоволство од одржувањето на денешната средба со државник кој доаѓа од пријателска земја и промотор на нашите евроатлански интеграции. Интензитетот на билатерални средби на сите нивоа е само уште една потврда за одличните билатерални односи кои се градат и негуваат со години. Тој упати благодарност за поддршката во клучни моменти од нашата понова историја, а особено во време на кризи кога Словенија ја понуди својата помош со испраќање тимови на нашата јужна граница за справување со бегалската криза и актуелно, со медицински тим и заштитна опрема за справување со пандемијата предизвикана од Ковид-19.

повеќе...

  • 1
  • ...
  • 23
  • 24
  • 25
  • ...
  • 28
  •                              
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.