Активности

Петок, 24 мај 2019 година

Претседателите Џафери и Карајанчева заедно положија свежо цвеќе

Во рамките на Манифестацијата во чест на Св. Кирил,делегациите на Република Северна Македонија и на Република Бугарија, предводени од претседателот Талат Џафери и претседателката Цвета Карајанчева, попладнево положија свежо цвеќе пред плочите поставени во чест на Св. Кирил, во Базиликата Санта Марија Маџоре, во Рим.

повеќе...

Петок, 24 мај 2019 година

Обраќање на пратеникот Бетиан Китев на дебата за набљудувањето на претседателските избори

Пратеникот Бетиан Китев на состанокот на Постојаниот комитет во Париз на кој учествува во функција на шеф на Делегацијата на Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание на Советот на Европа, се обрати пред пратениците на дебатата за набљудување на претседателските избори во Северна Македонија.

повеќе...

Петок, 24 мај 2019 година

Средба на претседателот Џафери со папата Франциск и кардиналот Пјетро Паролин

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св. Кирил, што се одржува по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, оствари средба со Папата Франциск и со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Пјетро Паролин во Светата Столица во Рим.

повеќе...

Понеделник, 20 мај 2019 година

Средба на претседателот Џафери со директорот на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Европа, Пол Макарти                                      

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со директорот на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Европа, Пол Макарти, придружен од Овен Паун, резидентен директор на програмата.

повеќе...

Понеделник, 20 мај 2019 година

Средба на претседателот Џафери со претседателот на државата, Пендаровски   

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска беше на прва посета кај претседателот на државата, Стево Пендаровски.

повеќе...

Петок, 17 мај 2019 година

Триесет и девета седница на Комисијата за транспорт, врски и екологија

Комисијата за транспорт, врски и екологија на Собранието на Република Северна Македонија,  на денешната 39 седница, како матично работно тело, ги разгледа:

  • Годишниот извештај за работата на Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор за 2018 година;
  • Годишниот извештај за работата на Агенцијата за пошти за 2018 година.

повеќе...

Петок, 17 мај 2019 година

Данска ги цени напорите, напредокот и реформите на државата кон ЕУ и НАТО

Пратеничката група на Собранието на Република Северна Македонија за соработка со Парламентот на Кралството Данска денеска оствари средба со делегација од Данскиот парламент, предводена од меѓународниот секретар Кенет Финсен.

повеќе...

Петок, 17 мај 2019 година

Богатство на општеството е разноликоста

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска се одбележа 17 мај - Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, во организација на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата.

повеќе...

Четврток, 16 мај 2019 година

Разгледан Годишниот извештај за работата на Комисијата за заштита на конкуренцијата

Комисијата за економски прашања на Собранието на Република Северна Македонија на вчерашната Триесет и трета седница, како матично работно тело го разгледа Годишниот извештај за работата на Комисијата за заштита на конкуренцијата за 2018 година.

повеќе...

Четврток, 16 мај 2019 година

Претседателот Џафери на прием во чест на Принцот Едвард

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, присуствуваше на приемот организиран во Резиденцијата на Британската амбасада во Скопје по повод посетата на Неговото Височество принцот Едвард во Република Северна Македонија.  

повеќе...

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 85
  •