Активности

Понеделник, 20 септември 2021

Дваесет и четврта седница на Комисијата за одбрана и безбедност

Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието, на денешната 24. седница, како матично работно тело ја разгледа Предлог-одлука за испраќање на припадник на Армијата на Република Северна Македонија за учество во меѓународната операција на Европската Унија „АЛТЕА“ во Босна и Херцеговина.

повеќе...

Понеделник, 20 септември 2021

Вебинар за родовите социо-економски влијанија на Ковид-19 врз жените

Претседателката на Клубот на пратенички Лолита Ристова денеск зеде учество на вебинарот на тема „Родовите социоекономски влијанија на КОВИД-19 врз жените“, кој беше организирам во рамките на Програмата за парламентарна поддршка на НДИ во соработка со Регионалната иницијатива на НДИ за законодавно зајакнување. На вебинарот учествуваа и пратеничките Моника Зајкова, Драгица Ѓавочанова и Марија Костадинова.

повеќе...

Понеделник, 20 септември 2021

Проштална средба на претседателот Џафери со амбасадорот Сера

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари проштална средба со амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Северна Македонија.

повеќе...

Среда,15 септември 2021

ЛОЛИТА РИСТОВА НА КОНФЕРЕНЦИЈА „ЖЕНИТЕ ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА“

Претседателката на Клубот на пратенички, Лолита Ристова денес учествуваше на панелот „Улогата на парламентите во унапредувањето на родовата еднаквост“ во рамките на КОНФЕРЕНЦИЈА „ЖЕНИТЕ ВО НАДВОРЕШНАТА ПОЛИТИКА во организација на Министерството за надворешни работи.

повеќе...

Вторник, 14 септември 2021

Работилница за финализација на етичкиот кодекс и упатството за негова примена 

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со поддршка на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, ОДИХР и Програмата за парламентарна поддршка (ПСП), организираа Работилница за финализација на етичкиот кодекс и упатството за примена на етичкиот кодекс, која се одржа од 10 до 12 септември во хотел Радика, Леуново.  

повеќе...

Вторник, 14 септември 2021

Дваесет и трета седница на Комисијата за одбрана и безбедност

Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на денешната 23. седница, како матично работно тело, ги разгледа:

повеќе...

Понеделник, 13 септември 2021

Поддршка на патот кон ЕУ од Француската Република

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Арбер Адеми и претседателот на Комисијата за надворешна политика, Антонијо Милошоски, денеска беа домаќини на средба со Делегација на групата за меѓупарламентарно пријателство Франција-Западен Балкан.

повеќе...

Понеделник, 13 септември 2021

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО ДЕЛЕГАЦИЈАТА ОД ФРАНЦУСКИОТ СЕНАТ

Денеска, во рамките на посетата на Република Северна Македонија на Делегација од Групата за пријателство Франција-Западен Балкан во Францускиот Сенат, предводена од претседателката на Групата, сенаторката, г-ѓа Марта де Сидрак, се оствари средба со претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери.

повеќе...

Понеделник, 13 септември 2021

ФРАНЦУСКА ПОДДРШКА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ

Делегација сенатори од Групата за пријателство Франција - Западен Балкан, во состав Марта де Сидрак, претседателка и сенаторите Арно Базен, Венсан Сегуен и Микел Вале, на покана на Пратеничката група на Собранието за соработка со Францускиот парламент, престојува во посета на земјата.

повеќе...

Понеделник,13 септември 2021

Средба на пратеникот Зеќир Рамчиловиќ со претставници од Фондацијата “Алија Изетбеговиќ“ од БиХ      

На денешната средба со претставниците на Фондацијата “Алија Изетбеговиќ“ од БиХ, претседателот на парламентарната група за соработка со парламентот на Босна и Херцеговина, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ  посакувајќи им пријатен престој на своите гости, изрази надеж дека соработката со овааФондација во иднина ќе биде честа и успешна и постојано ќе се унапредува. 

повеќе...

  • 1
  • ...
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 45
  •                                               
Веб-страницата на Собранието користи колачиња (cookies).

Колачињата се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство.